– Skrekkscenarioet er å bli kjørt i senk bakfra i god fart uten at vi merker det, sier en padler til Nrk, som alltid er nøye med å gjøre seg godt synlig i vannet.
– Skrekkscenarioet er å bli kjørt i senk bakfra i god fart uten at vi merker det, sier en padler til Nrk, som alltid er nøye med å gjøre seg godt synlig i vannet.

Vil ha strengere har fartsgrenser på sjøen

Én av fire har følt seg utrygge på sjøen på grunn av høy fart fra båter og vannscootere. Flertallet vil ha nasjonale regler og mer kontroll, viser en ny undersøkelse fra Norsk Friluftsliv.

Publisert

En ny undersøkelse, som Ipsos har gjennomført for Norsk Friluftsliv, viser at 1 av 4 har følt seg utrygge når de har drevet med friluftsliv på grunn av båter eller vannscootere i høy fart.

Om undersøkelsen:

Undersøkelsen er utført av Ipsos (uke 27 og 28) blant 1068 nordmenn over 18 år.

Ipsos er et internasjonalt markedsanalyseselskap som sier de har strenge krav til at resultatene skal være uavhengige.

Men oppdragsgivere velger ofte hva slags område som skal undersøkes.

Hovedfunn i undersøkelsen:

1 av 4 har følt seg utrygge på sjøen på grunn av fartøy i høy fart.

6 av 10 opplever at høy fart ofte eller av og til begrenser friluftslivet.

Nesten 8 av 10 ønsker nasjonale fartsregler på sjøen.

7 av 10 vil at friluftsliv skal vektes tyngre når fartsgrenser settes.

Nesten 3 av 4 ønsker strengere kontroll med farten på sjøen.

– Tilgangen til sjøen er skjevt fordelt. Mange må padle tidlig om morgenen eller sent om kvelden for å unngå båttrafikken, sier fagdirektør Siri Meland.

Det viser også undersøkelsen. Der svarer 1 av 4 at båtførere og vannscooterførere tar for lite hensyn til personer som driver med friluftsliv på sjøen, skriver Norsk Friluftsliv.

Vil ha nasjonale regler på sjøen

Havne- og farvannsloven skal revideres og Norsk Friluftsliv har derfor kommet med innspill til Nærings og fiskeridepartementet. Innspillene er blant annet: 

Det er behov for nasjonale regler på sjøen.

Maks 5 knop innenfor 100 meter fra land.

25 knop som generell maksgrense for båter og vannscootere.

Her kan du lese hele innspillet fra Norsk Friluftsliv til revideringen av havne og farvannsloven. 

Innspillene til Norsk Friluftsliv får støtte i undersøkelsen fra Ipsos. Nesten 8 av 10 mener det bør være nasjonale regler for fart på sjøen.

Mener friluftslivet må tas hensyn til på sjøen

Mange opplever også at høy fart påvirker friluftslivet. 6 av 10 svarer at høy fart fra båter eller vannscootere ofte eller av og til har begrenset muligheten deres til å drive friluftsliv om sommeren.

Folk vil også at friluftslivets interesser bør veie tyngre når fartsgrensene fastsettes. 7 av 10 mener hensynet til friluftsliv bør tillegges større vekt ved fastsettelse av fartsgrenser på sjøen.

Det er også et klart flertall som ønsker bedre oppfølging av fartsreglene. Nesten 3 av 4 mener det bør være mer kontroll med farten på sjøen.

Slår tilbake mot forslaget

Kongelig Norsk Båtforbund (KNBF) er sterkt uenige i slike begrensninger, skriver Nrk.

Forbundet reagerer spesielt sterkt på forslaget om maksimalt 25 knop på åpent hav.

– Å foreslå en slik generell fartsgrense i Norge faller på sin egen urimelighet. Den vil få store konsekvenser for mange båteiere, sier generalsekretær, Stig Hvide Smith.

Sjøfartsdirektoratet advarer

Også Sjøfartsdirektoratet ber båtførerne ta ansvar når det er mange ute på vannet.

– Når farten øker, er det ekstra viktig å løfte blikket fra skjermene om bord. Ikke kjør raskere enn du er komfortabel med, oppfordrer kommunikasjonsdirektør Dag Inge Aarhus.

Undersøkelsen er utført av Ipsos (uke 27 og 28) blant 1068 nordmenn over 18 år.

Powered by Labrador CMS