Det er ikke alltid så lett å vite om et privat-skilt er ulovlig eller ikke. Vårt beste råd er å sjekke med kommunen.
Det er ikke alltid så lett å vite om et privat-skilt er ulovlig eller ikke. Vårt beste råd er å sjekke med kommunen.

1 av 3 møtte ulovlige gjerder eller «privat-skilt» i strandsonen

Og nye tall viser at så mange som åtte prosent ble jaget, stoppet eller avvist på tur i strandsonen, selv om de fulgte allemannsretten.

Publisert

Norsk Friluftslivs korte guide om allemannsretten:

  • Lær deg forskjellen på innmark og utmark. Innmark er områder som hustomter, gårdsplasser, dyrket mark, industriareal og liknende områder der turgåere vil være til bry for eier av grunnen. Utmark er det meste av naturen, som skog, fjell, sjø og myrområder.   

  • Husk at allemannsretten kun gjelder i utmark. I innmark er reglene slik at du kan gå tur på veier og stier, så lenge du holder god avstand til hus, hytter, hager og gårdstun.  

  • Vit at du har lov til å overnatte ute i utmark året rundt, men teltet eller hengekøya skal ikke settes opp nærmere enn 150 meter fra bebodde hus og hytter. Hvis du vil telte i mer enn to døgn må du ha tillatelse fra grunneier.  

  • Ta gjerne et bad i sjøen, vann og elver, men husk å holde rimelig avstand fra bebodde hus og hytter. Det er ikke lov til å bade fra private brygger uten tillatelse fra de som eier brygga.  

  • Du kan padle fritt på sjøen, innsjøer og i elver, men vil du legge inntil en privat brygge må du spørre eieren. I utmark kan du dra båten, kajakken eller kanoen i land for en kortere tidsperiode, men skal den stå lenger må det avtales med grunneier. 

Vi har rett til å oppleve naturen, uansett hvem som eier den. Allemannsretten gir oss muligheten til å bevege oss fritt på alt som er utmark. 

Store deler av strandsonen og de fleste svaberg regnes som hovedregel som utmark. 

Likevel møtte 1 av 3 på ulovlige gjerder, plakater, privat-skilt på svaberg eller lignende, i fjor.   

Det viser Natur- og miljøbarometeret, gjennomført av Ipsos på oppdrag fra Miljødirektoratet, Norges Jeger- og Fiskerforbund, Statskog og Norsk Friluftsliv.  

– Allemannsretten er viktig for friluftslivet. Derfor er det alvorlig at så mange møter ulovlige stengsler som kan få folk til å tro at de ikke har lov til å gå der, sier Siri Meland, fungerende generalsekretær i Norsk Friluftsliv.

– Strandsonen skal være tilgjengelig 

Folk på Østlandet møtte oftest på stengsler. Der møtte hele 37 prosent på stengsler i strandsonen, ifølge undersøkelsen.   

Selv om noen privat-skilt er lovlige, er det noen grunneiere og hytteeiere som setter opp ulovlige sperringer i strandsonen for å ha området for seg selv.   

– Strandsonen skal være tilgjengelig for alle. Når folk setter opp ulovlige gjerder eller privat-skilt, bidrar det til å privatisere områder som egentlig tilhører fellesskapet, sier Meland.   

Ble jaget bort

Noen går også enda lenger, ifølge undersøkelsen. 

Folk ble spurt om de hadde opplevd å bli jaget, stoppet eller avvist på tur i strandsonen. Åtte prosent svarte ja, selv om de hadde fulgt allemannsretten.  

Også i skog og mark eller på fjellet opplevde folk det samme. Der svarte seks prosent ja på spørsmålet.  

– Ingen skal bli jaget bort når de ferdes lovlig i naturen. Dette viser at det fortsatt er behov for mer kunnskap om hvilke rettigheter og plikter folk har i naturen.  

Powered by Labrador CMS