
En sterk plastavtale er viktigere enn en bred konsensus
WWF Verdens naturfond mener det er viktigere at ambisiøse land går sammen om en sterk plastavtale seg enn at man går bredt ut for å få med så mange land som mulig.
Denne uken braker det løs i Genève. Verdens land samles til det som forhåpentligvis blir den siste forhandlingsrunden for å få på plass en global og rettslig bindende plastavtale. Forhandlingene har pågått siden 2022.
– Vi er på overtid. Verden drukner i plast og det er et akutt behov for å få på plass en global avtale for å få bukt med plastforsøpling, sier avdelingsleder, natur og klima, i WWF Verdens naturfond, Eirik Lindebjerg fra Genève.
– I dag er vi fastlåst i et system der vi produserer langt mer plast enn det vi klarer å håndtere, noe som påvirker både folk og natur verden over. Å tro at vi kan rydde eller resirkulere oss ut av plastkrisen, er naivt. Det eneste som monner er sterke, globale regler, sier Lindebjerg.
Overveldende flertall for en sterk avtale
Blant verdens land er det et klart flertall for en ambisiøs og juridisk bindende plastavtale. WWF oppfordrer derfor disse landene til å gå vekk fra konsensusprinsippet, hvor alle må være enige for at det skal fattes vedtak, da det er klart at et lite mindretall av land vil fortsette å blokkere vedtaket.
– Så langt i forhandlingene har oljeproduserende land brukt konsensusprinsippet ikke for å oppnå enighet, men for å undergrave og sabotere den, sier Lindebjerg.
– Stemmegiving i globale fora er ikke uvanlig, og det er fullt mulig å inngå avtaler der noen land står utenfor. Vi kan ikke la uhensiktsmessige prinsipper stå i veien for å stanse verdens raskest voksende miljøkrise. Nå er det på tide at man slutter å la land med lave ambisjoner stoppe fremgang for klima, natur og miljø.
Norge har en viktig rolle
WWF har en sterk appell til klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen som skal lede den norske delegasjonen i Genève.
– Norge må ha en tydelig strategi for å samle de landene som ønsker en sterk avtale, og ikke la seg stoppe av enkeltland med andre motiver. En avtale med ambisiøse, bindende tiltak som støttes av et flertall av land vil være langt mer effektiv enn en avtale med svake eller frivillige tiltak som støttes av alle, sier Lindebjerg.
– For hver dag som går, strømmer ytterligere 30 000 tonn plast ut i havene våre. Hvis vi ikke lykkes med å få på plass en sterk avtale i Genève, vil det bare gjøre arbeidet med å løse plastkrisen vanskeligere, dyrere og farligere for mennesker over hele verden.
Hva må den globale plastavtale inneholde?
Den må inneholde regler som sikrer:
forbud og utfasing av unødvendige og særlig skadelige plastprodukter
designkrav for å øke gjenbruk og resirkulering
finansieringstiltak for å støtte utviklingsland til å implementere de nye reglene
struktur for videreutvikling og styrking av avtalen over tid
Med en ambisiøs avtale på plass, kan mengden plast som havner på avveie reduseres med hele 90 % i 2040, ut fra 2019-tall, ifølge en rapport fra Nordisk ministerråd.