
Nå er de første redskapene av hvalbein er datert
For 20.000 år siden samlet mennesker ved Biscayabukten bein fra strandede hvaler og laget jaktredskaper av dem
Forskere forteller at disse redskapene er de eldste som hittil er funnet av hvalbein.
Beinene, som ble formet til smale prosjektiler for jakt, ble avdekket i utgravninger i Biscayabukten utenfor den spanske og franske kysten allerede for hundre år siden. Den gang antok forskere at redskapene var svært gamle, men siden det var snakk om svært små fragmenter, var det vanskelig å fastslå alderen på dem.
Med dagens nye teknologi er det nå blitt mulig å datere de eldste av disse redskapene 20.000 år tilbake i tid. Og forskerne har også funnet ut at beinene stammer fra blåhvaler, finnhvaler, spermhvaler og andre hvalarter.
I lang, lang tid
Forskere tror at våre forfedre i Arktis og Stillehavet også benyttet seg av hvalbein til å lage redskap av. Det har vært solid bevis på hvalbeinredskaper datert til for 5 000 år siden. Men den nye forskningen som ble publisert nylig i tidsskriftet Nature Communications , skyver denne tidslinjen mye lengre bakover i tid.
– Datidens mennesker jaktet ikke nødvendigvis på hvaler, mener studiens forfatter Jean-Marc Petillon fra det franske nasjonale senteret for vitenskapelig forskning. Mer sannsynlig er det at de samlet bein fra strandede hvaler og formet deres tette, tunge bein til redskaper for å jakte på reinsdyr eller bison.
Kystmiljøets betydning
Redskapene gir en sterk indikasjon på at fortidens mennesker i kystområdene utnyttet ressurser nær havet for å overleve.
De samlet sannsynligvis også skjell, og de fisket.
Det har vært vanskelig å bevise dette, som følge av stigende havnivåer som endrer kystlinjene over hele kloden, ifølge forskerne.
Petillon mener at funnene av hvalredskapene er et viktig bidrag for å forstå betydningen av kystmiljøene for mennesker langt tilbake i tid.
Forsker Vicki Szabo fra Western Carolina University fastslår at funnene viser at mennesker har visst å benytte de store pattedyrene i svært lang tid. Szabo er ekspert på hvalfangst-historie, men deltok ikke i den nye forskningsstudien.