
Friluftsnytt del 2
Om skog- og gressbranner, norske havørner og bevaring av isbreer
Skog- og gressbranner
I 2024 var det 771 registrerte skog- og gressbranner i Norge. Dette ifølge tall fra Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB). Fra 15. april til 15. september er det et generelt forbud mot åpen ild i skog og annen utmark i Norge, med unntak av på godkjente bålplasser. Mange tenker kanskje ikke over at forbudet også gjelder for bålpanner og engangsgrill. Bålforbudet åpner likevel opp for å fyre bål der det åpenbart ikke kan medføre brann, for eksempel der det ligger snø, eller hvis det har regnet over en lengre periode.
Norske havørner
Bestanden av havørn i Irland ble utryddet i løpet av forrige århundre. Takket være et prosjekt for gjeninnføring ved å hente havørnunger fra Norge, har Irland nå en antatt bærekraftig bestand av havørn. Siden 2007 er det blitt hentet 200 havørnunger fra Norge. I løpet av sommeren hentes de siste ungene som markerer avslutningen på dette prosjektet.
Bevaring av isbreene
FN har bestemt at 2025 skal være det internasjonale året for bevaring av verdens isbreer. Fra og med 21. mars i år skal denne datoen hvert år markeres som den internasjonale bredagen. Årsaken er at breene minker over hele verden, også i fastlands-Norge og på Svalbard. Det er NVE som følger utviklingen av norske breer tett. Breer og fonner dekker 2.328 kvadratkilometer, eller om lag 0,7 prosent, av Norges landareal – som tilsvarer størrelsen på Vestfold fylke. Breene har stor betydning for vannkraftproduksjon, turisme, friluftslivet og livet i vassdragene.