Det er nylig gjort flere forsøk med kontrollert skogbrann her i landet. Bildet er fra Hobøl i Indre Østfold hvor en skogbrann brøt ut i 2022.
Nylig ble det gjort forsøk med kontrollert skogbrann her i landet. Bildet er fra Hobøl i Indre Østfold hvor en skogbrann brøt ut i 2022.

Første forsøk med kontrollert skogbrann er nå gjennomført i Norge

Den kontrollerte skogbrannen ble gjennomført i mai måned i Setskog i Akershus, hvor målet var å øke artsmangfoldet.

Publisert Sist oppdatert

Ifølge Aftenposten der det første gang en slikt tiltak gjennomføres her i landet, mens det har vært gjort i flere år i Sverige.

Ved hjelp av svenske eksperter ble 120 dekar skog ved Hølvannet brent ned. Det er planer om å gjøre tilsvarende andre steder, blant annet i Gutulia nasjonalpark i Innlandet og kanskje i Oslos skoger.

Anne Sverdrup-Thygeson, professor i bevaringsbiologi, ønsker et slikt tiltak velkommen.

– I vår barskog er branner et naturlig fenomen, en faktor som fra naturens side har formet skogøkosystemet. Skogbrann er en forutsetning for mange spesialiserte arter, og skaper livsbetingelser for mange flere, sier hun.

Powered by Labrador CMS