Bestill blad!
Lesestoff
Søk
Pålogging
Interaktivt

Friluftsprofil vant Femundløpet

Den kvinnelige dominansen gjør at det nå spørres om kvinnene for alvor tar over langdistanse, hundekjøring. Fra www.femundlopet.no har vi sakset følgende kommentar:

I fjor vant Inger-Marie Haaland det lange Finnmarksløpet og ble med det norgesmester i langdistanse hundekjøring. I år er norgesmesterskapet lagt til Femundløpet, og med seier i F600-klassen var det Sigrid Ekran som overtok tronen.
Ekran klarte etterhvert å holde unna for både Haaland og for Robert Sørlie, som lenge var en sterk konkurrent. Sørlie hadde håpet å få sin tiende Femundløpsseier i 2010, men damene snøt ham for både seieren og andreplassen.
- Det som er ekstra morsomt, sier Sigrid, er at det i dag også er på dagen 20 år siden Susan Butcher vant Iditarod for fjerde gang og ble den andre hundekjøreren til å oppnå så mange seiere der. Ekran har tidligere bodd i Alaska og jobbet for Butcher, som døde av kreft i 2006. Ekran har også kjørt Iditarod to ganger (2007 og 2008), og startet sitt eget hundespann med to hunder fra Robert Sørlie og to fra Bjørnar Andersen.
7. februar later til å være en god dag for kvinnelige hundekjørere. Neste år er Femundløpet også VM i langdistanse hundekjøring, og det arrangeres i perioden 3.-11. februar. Om vi ikke tar feil står det to kampklare damer på startstreken – samt et kobbel av kvinner og menn som er mer enn klare for å forsøke å slå dem.

Alt om Femundløpet på http://www.femundlopet.no/

Forhåndsomtale (4. februar)

Det er reglene om hviletid som er endret i forhold til før. På Femundløpets nettsider finner vi følgende om regelendringen:

Punkt 9 i reglementet for Femundløpet har blitt endret. Mens det tidligere het at hviletiden taes ut i hele timer, er det nå bestemt at den vil bli regnet i minutter. Et nytt datasystem som tas i bruk for første gang er noe av årsaken til at det blir mulig å gjennomføre denne endringen. Datasystemet vil også gi bedre og raskere oppdateringer for dem som følger løpet via internett – de såkalte tablemusherne.

I tillegg til å bruke den tradisjonelle tidtakingsløsningen fra K2, som man kjenner fra tidligere Femundløp såvel som andre løp, har man i år valgt å også introdusere et elektronisk tidtakingssystem kjent fra langrennsverdenen. EMIT er navnet, og det fungerer kort sagt slik at hver slede har en brikke i sleden sin, og så blir denne brikken registrert når kjøreren og sleden passerer en gul boks med registreringsutstyr. Dataene vil automatisk bli umiddelbart overført fra den gule boksen til et datasystem, og deretter bli tilgjengelig elektronisk og på internett. Dermed slipper sjekkpunktansvarlige å taste inn tider/resultater på pc underveis i løpet, og alle som følger løpet vil raskt ha digital tilgang på tider og resultater underveis. Hvert sjekkpunkt vil ha en slik 'gul boks' som brukes til inn- og utregistrering. Det er ikke umulig at det også vil være ekstra bokser tilgjengelig for registrering av mellomtider, for eksempel når løpet går mot slutten.

Femund 600 har en hviletidspott på 28 timer. 8 timer må tas ut på siste sjekkpunkt før mål (Tolga), mens det er opp til kjøreren å velge hvor hun eller han ønsker å ta ut de resterende 20 timene, så lenge det skjer på et sjekkpunkt. Her er det altså introdusert en endring fra tidligere, slik at hviletiden registreres i minutter i stedet for timer. Dermed vil løpernes sjekkpunktrutiner og effektivitet kunne gi utslag på hviletiden, og følgelig også på plasseringen i løpet.

Ikke minst mot slutten, når kjørerne er trette etter flere dager uten tilstrekkelig med søvn, når kampen om topplasseringene tetner seg til og taktikkspillet har slått ut i full blomst... DA vil det faktum at hvert minutt teller kunne gi utslag både i forhold til psyke, taktikk og – til syvende og sist – plasseringer.

Følg Femundløpet på http://www.femundlopet.no/

Til toppen av verden?

Går du med en drøm om verdens høyeste fjell? Turoperatøren Hvitserk har en ledig plass på Everest allerede våren 2010...

Til toppen av verden?

Explorersweb 3.0

Nettstedet Explorersweb er ute i ny versjon, og mye er nytt hos den viktigste nettkanalen for ekspedisjonsmiljøet.

Alene på Everest

Tv-programmet om Jarle Trå sitt forsøk på å nå toppen av Everest uten ekstra oksygen er nå tilgjengelig på nett-tv hos NRK. Etter vårt syn er programmet verd å få med seg.

Aktuelle ekspedisjoner og langturer

Mangler vi din ekspedisjon? Ta kontakt så kan vi sikkert ordne på det.

 - Ute akkurat nå -

Kristoffer Clausen skal leve ett år i naturen - kun av den maten som naturen gir.

 

En familie på fire skal tilbringe vinteren i Canadas villmark. Avreise er satt til august 2009.
 
Eirik Djupnes, Lars Thomas Nygaard og Morten Sjustøl skal gå Norge på langs på ski, med start 1. januar 2010. Bloggen oppdateres ukentlig fram til avreise.

Sør-Amerika på langs
Joakim Nilsen og Johannes Bekkhus har store planer: I august 2009 starter de på en sykkeltur på langs av Sør-Amerika. Turen blir på ca. 10.000 kilometer og vil ta minst et halvt år.

Rolf Schjem, er 56 år og bor i Bodø. Han går Norge på langs etappevis, og er nå på vei sørover i Nordland og Trøndelag.
 
Denne gangen er det bla. England, Skotland, Færøyene og Island som står på programmet.

The great wallker
Robert Løken skal gå den kinesiske mur på langs. Turen starter i mars 2009 og er beregnet å ta et års tid.

Norge på langs
Marius Høver Montarou er godt i gang med sin tur Norge på langs. Som han selv sier: Jeg har, etter å ha gått sammenhengende på skole siden jeg var 7 (16 år!), funnet ut at det er på tide med en pause for å gjøre det jeg helst vil. Akkurat nå har han noen ukers pause i Trondheim, før turen fortsetter utpå våren. 

- I planleggingsfasen -
 
 
To friluftsinteresserte gutter i tredveåra har startet planleggingen for å kunne gjennomføre den store drømmen: å
krysse Grønland på ski i mai 2010. Foreløbig mangler bla. utstyr, fysisk form, ekspedisjonserfaring, breerfaring og våpentillatelse.
 
- Ferdig -

 

Gjennomførte ekspedisjoner finner du på egen side

© Friluftsliv Multimedia AS