Bestill blad!
Lesestoff
Søk
Pålogging
Interaktivt

Pelsjegerliv i Røverhulen

-Tror du vi er der snart? Vi er på vei gjennom ei snødekt bjørkeli i Gausdal Vestfjell.  Hilde begynner tydeligvis å tvile på at vi er på rett vei. Det er ikke så lett å finne ei gammel steinbu, midt i tett bjørkekratt.

Tekst og foto: Randulf Valle

Jeg er imidlertid ganske sikker på at vi er like ved bua Bare fram til neste granholt, så tror jeg det skal holde. Skiene har vi satt fra oss for ei stund sida. Det ble for kronglete i krattskogen. Plutselig dukker den kjente formen av en gavl opp av snøen på ei lita flate i lia. Vi har funnet Røverhulen.
Spaden henger klar ute, og etter litt måking går det an å åpne døra. Dagen er på hell, så det er ikke rare lyset fra det lille vinduet over bordet. Talglys og fyrstikker står klar på bordet, snart lyser den flakkende flammen opp veggene. På innsiden er den gamle steinbua bordkledd nå, og det er lagt golv av grove plater. Slik har det ikke alltid vært. Da bua ble murt opp i 1914 stod den helt inn til bergveggen innerst på flata. Om vinteren rant vannet nedover veggen, og det var nok ganske utrivelig her. Senere ble bua flytta to ganger før den endte opp der den står i dag; noen meter borte fra bergveggen – oppe på en liten haug.
Rundt 1920 holdt fangstmenn hus i Røverhulen hele vinteren. Rype, røyskatt og rev var byttedyrene. En av karene tjente over 900 kroner i løpet av vinteren. Med ti kroner for et røyskattskinn og to kroner for rypa må det ha vært en litt annen vilttetthet enn i dag. Den andre jegeren satset på reven. Her var betalinga 100 kroner for et skinn, og med ti rever i løpet av vinteren ble utbyttet bra.
Steinveggene i Røverhulen holdt godt på varmen. Vannbøtta frøs ikke selv om karene dro ned i bygda ei helg – selv om det var sprengkaldt. I dag er Røverhulen restaurert, og den er en av flere buer fjellstyret i Gausdal Vestfjell lar stå åpne for farende fjellfanter. Véd er det der, men mat og sovepose må du ha med sjøl. Vi har imidlertid andre planer for natta. Det er på tide å sette kursen tilbake mot teltet før det blir alt for mørkt. I det vi går speiler den rosa vinterhimmelen seg i den gamle glassruta. 

Vi fant bua til slutt. Riktig så koselig var den også.

Nattely: Steinstua ved Krukki på Saltfjellet

Dette er ei villmarksbu av det virkelig solide slaget. Hva tror du om metertjukke vegger, bestående av to steinlag med torv i mellom?

Nattely: Steinstua ved Krukki på Saltfjellet

Lavvoliv i rypefjellet

Rypejakta er årets høydepunkt for mange friluftsfolk. Når kompisgjengen kombinerer jakta med lavvotur i et fargesprakende høstfjell, og setter turhyggen i høysetet, er oddsen god for en kremtur.

Skattejakt i Oslomarka

Trenger du motivasjon for å få med barna på tur? I Oslo-området kan du nå dra på skattejakt. Det har ingen ringere enn Kaptein Rødskjegg sørget for.

Godbiter fra bladet

Les artikler i pdf-format

Grønland - del 1

Friluftsliv på Grønland er mye mer enn innlandsisen. I en serie satte vi fokus på de mange alternativene. Først ute var Marit Holm som tok for seg Diskobukten.

 
Grønland - del 2

Andre del av vår serie om friluftsliv på verdens største øy tar for seg de sommerlige turmulighetene i området rundt Kangerlussuaq - den lange fjorden.

Grønland - del 3

Grønlands østkyst byr på fantastiske muligheter for padling. Vi inviterte en ringrev til å beskrive en tur langs brefronten.

 
 
Grønland - del 4

Austmannadalen var stedet Nansen kom ned etter sin jomfrukryssing av innlandsisen på Grønland. Vi har fulgt etter i hans fotspor.

Sarek - Nordens største villmark

Sarek Nasjonalpark i Sverige er kjent for sine kjempeelg og en tallrik bjørnebestand. Vi dro dit på vinteren, når bjørnen ligger i hiet og elgen har flyttet ned i lavlandet.

 
Børgefjell i -40oC

Vi satte kursen inn i Børgefjell ei nyttårshelg. Det skilte over 50 grader mellom varmeste og kaldeste temperatur. En skikkelig storm fikk vi også med oss. En tur å huske på...

Med kajakk på Svalbard

Mange har snakket om å padle rundt Spitsbergen. Noen få har prøvd. Enda færre har klart det. Store opplevelser får man uansett i Norges nordligste villmark.

 
 
På ski over Alaska

Bengt Rotmo og Are Johansen krysset Alaska på ski, langs ruta for hudeløpet Iditarod. I løpet av 72 dager opplevde de kontrasten i "Det store landet".

Alvdal Vestfjell

Øst for Rondane finner du Alvdal Vestfjell. Her ligger mulighetene til rette for flotte, turopplevelser. Vi tok med teltet og dro på vintertur.

 

© Friluftsliv Multimedia AS