Ousland på vei rundt Nordpolen

Lagt til: onsdag 07. juli 2010 08:43

På selveste Sankthans seilte Børge Ousland og Thorleif Thorleifsson fra Frammuseet i Oslo i en utrustet trimaran. Målet er å runde Nordpolen, og dermed seile gjennom både Nordøst- og Nordvestpassasjen på én sesong. Ingen har gjort det før.

De to er i skrivende stund på vei nordover langs Norges kyst, før de setter kursen østover langs nordkysten av Russland. I det ekspedisjonen var i ferd med å starte kom meldingen om at de ikke blir alene i forsøke på å runde Nordpolen. Også en Russisk seilbåt er ute i samme hensikt.
00087
Børge Ousland på en tidligere ekspedisjon
Foto: Thomas Ulrich
Mer i denne kategorien: « Alene til Everest

Søk

Aktuelle ekspedisjoner og langturer

Her følger en oversikt over pågående ekspedisjoner.

  • En vill mann
    Kristoffer Clausen skal leve ett år i naturen - kun av den maten som naturen gir.

    En vinter i villmarka
    En familie på fire skal tilbringe vinteren i Canadas villmark. Avreise er satt til august 2009.

    Norge på langs 2010
    Eirik Djupnes, Lars Thomas Nygaard og Morten Sjustøl skal gå Norge på langs på ski, med start 1. januar 2010. Bloggen oppdateres ukentlig fram til avreise.

    Sør-Amerika på langs
    Joakim Nilsen og Johannes Bekkhus har store planer: I august 2009 starter de på en sykkeltur på langs av Sør-Amerika. Turen blir på ca. 10.000 kilometer og vil ta minst et halvt år.

    Norge på langs
    Rolf Schjem, er 56 år og bor i Bodø. Han går Norge på langs etappevis, og er nå på vei sørover i Nordland og Trøndelag.

    Paul padler igjen...
    Denne gangen er det bla. England, Skotland, Færøyene og Island som står på programmet.

    The great wallker
    Robert Løken skal gå den kinesiske mur på langs. Turen starter i mars 2009 og er beregnet å ta et års tid.

    Norge på langs
    Marius Høver Montarou er godt i gang med sin tur Norge på langs. Som han selv sier: Jeg har, etter å ha gått sammenhengende på skole siden jeg var 7 (16 år!), funnet ut at det er på tide med en pause for å gjøre det jeg helst vil. Akkurat nå har han noen ukers pause i Trondheim, før turen fortsetter utpå våren.





Her følger en oversikt over ekspedisjoner i planleggingsfasen.

  • Grønland på ski - 2010
    To friluftsinteresserte gutter i tredveåra har startet planleggingen for å kunne gjennomføre den store drømmen: å
    krysse Grønland på ski i mai 2010. Foreløbig mangler bla. utstyr, fysisk form, ekspedisjonserfaring, breerfaring og våpentillatelse.